1. Anasayfa
 2. Kişisel

21 Günde Alışkanlık Nedir?

21 Günde Alışkanlık Nedir?
1

21 günde alışkanlık kazanmak çok basit. Bir alışkanlık kazanmak için zihnimizin 20 güne ihtiyacı vardır. Zihin, 20 gün bir işin tekrarlandığında, 21.gün alışkanlık haline getirmektedir.

Eğer alışkanlık kazanmak istiyorsanız 21 gün aynı şekilde aynı istikrarda devam etmelisiniz. Genel olarak bakıldığında bu “ 21 günde alışkanlık “ cidden işe yaramaktadır.

21 Günde Alışkanlık Örnekleri

1.Örnek:

Sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsunuz ancak bir türlü başarılı olamıyorsunuz. Bu durumda 21 gün boyunca istikrarlı bir şekilde sağlıklı beslenir, sporunuzu yaparsanız bu alışkanlığı elde etmiş olacaksanız.

Başka bir örnek verecek olursak;

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz ancak bir türlü kazanamıyorsunuz. Eğer 21 gün boyunca her gün düzenli olarak belirli bir sayfa okursanız 21.gün tam anlamıyla o alışkanlığı edinmiş olacaksınız.

Aslında 21 gün uzun gözükse de aslında çok kısa bir süredir. Alışkanlık edinmek istediğimiz şeyleri bir an önce bu metot sayesinde yapabiliriz.

2.Örnek:

Düzenli olarak spor yapmak istiyorsunuz ve sporu bir alışkanlık haline getirmek istiyorsunuz ancak bir türlü istikrar sağlayamıyorsunuz. Eğer günde kendiniz çok yormayacak şekilde her gün yaparsanız 21.gün bu alışkanlığı kazandığınızı anlamış olacaksınız.

Alışkanlık kazanmak zor gibi görünse de doğru uygulama ve doğru taktiklerle oldukça kolay bir hal almaktadır. Alışkanlık kazanmak size zor gelmemeli. 21 gün boyunca istikrarınızı bozmazsanız çok güzel bir şekilde bir alışkanlığı kazanmış olacaksınız. Kazanmak istediğiniz alışkanlığı her gün kendinizi bunaltmayacak şekilde uygulamaya başladığınız zaman zaten çok kısa bir sürede alışkanlığı elde ettiğinizi görmüş olacaksınız.

3.Örnek

Su içmeyi sevmiyorsunuz ya da su içmek gün içinde pek aklınıza gelmiyor ama siz su içme alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz. 21 gün boyunca düzenli şekilde örneğin su içmeyi unutuyorsanız alarm kurduğunuzda su içmek aklınıza gelir ve 21 gün sonunda alışkanlık kazanmış olursunuz. Eğer suyun tadını sevmiyorsanız limon, tarçın, çilek gibi ürünler ekleyerek 21 gün boyunca uygulayıp su içme alışkanlığını elde edebilirsiniz.

Burada önemli olan kendinizi çok kasmadan, çok bunaltmadan 21 gün boyunca kazanmak istediğiniz alışkanlığı uygulamak. Zaten 21 gün uyguladığınız zaman gerçekten de alışkanlığı kazandığınızı göreceksiniz.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir