1. Anasayfa
 2. Nedir

Adamotu, Şeytan Mumu Nedir? 

Adamotu, Şeytan Mumu Nedir? 
0

Mandragora mor çiçekli ve sarı meyveleri olan oldukça zehirli bir bitkidir. Kökleri insan figürlerine benzediği için halk arasında adamotu, ademotu, insan otu veya abdüsselam otu olarak da bilinir. Ateşböceklerinin üzerinde toplanması sonucu alev gibi görünen adamotuna şeytan mumu da denir.  

Akdeniz ülkeleri ve Türkiye’nin batı ve güney bölgelerinde yetişen bu zehirli bitkinin uzmanlar tarafından şifa için kullanıldığı da bilinmektedir. Kararında kullanıldığında yorgunluğu önlediği, ağrıları dindirdiği bilinmekte. Ayrıca köklerinin doğru tüketilmesiyle geç iyileşen yaraları da tedavi ettiği söylenmektedir. Ancak olası yanlış ve fazla tüketimi sonucu ağız kuruluğu, bulanık görme, baş ağrısı, kusma, gözbebeklerinde büyüme, baş dönmesi, kızarma, idrara çıkmada zorluk, taşikardi (hızlı kalp atışı) ve halüsinasyonlar meydana gelir ve ölümle sonuçlanabilir. 

Adamotu bitkisinin kökleri insana benzemesinden dolayı hikâyelere konu olmuştur. 

Harry Potter evreninde de çokça karşımıza çıkan bu bitki tarih boyunca birçok sihir ve büyü ritüelleriyle de ilişkilendirilmiştir. Öyle ki cadı avı döneminde evinde adamotu bulunan kadınlara cadı denmiştir. 

Çoğu kültürde sarı meyvelerinin yenmesi hamile kalmayı kesinleştirirken kökleri de doğurganlığı temsil ettiği için vücut üzerinde taşınmıştır. 

Halk arasındaki bazı inanışlara göre adamotu topraktan sökülürken çığlık atar ve bunu duyanlar ya delirir ya da sağır olurdu. Öyle ki adamotunu koparan insanların zehirlendiği ve öldüğü de söylentiler arasındaydı.  Hatta bu sebeple eski zamanlarda kök sökücüler adında bir meslek bile türemişti. Bu insanlar kulaklarını mumlarla tıkar adamotlarını bir ip ile köpeklere bağlayarak sökerlerdi. 

Aslına bakarsanız zehirlenmeyle ilgili söylentilerin bilimsel bir açıklaması var: Adamotu eğer nazikçe kopartılmaz ve yara alırsa bir koku yayıyor ve bu gazdaki asitler kişileri zehirleyebiliyor 

Adamotu ve ölüm arasında çok güçlü bir ilişki kuran insanların bir başka inanışıysa masumken asılan kişilerin, gözyaşlarının toprağa düşmesiyle   adamotlarının darağacının altında çıktığıydı.  

Adamotu savaşlarda da kullanılmıştır. Zehirli yiyecek ve içeceklerin olduğu hazinelerle dolu barınakları hazırlayıp önce geri çekilir gibi yapıp düşmanı zehirlemiş ve onları yenmişlerdir.   

Adamotu tarih boyunca birçok kültürde farklı isimlerle anılıp farklı anlamlarla ilişkilendirilse de oldukça önemli bir yer edinmiştir.  

Reaksiyon Göster
 • 3
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 3
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir