1. Anasayfa
 2. Nedir

Ajanda Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ajanda Nedir? Nasıl Kullanılır?
0

Ajanda nedir? nasıl kullanılır?, takvimli defterdir. Günlük olarak plan yapabilmek için kullanılır. Ajandayı 7’den 70’ e herkes kullanabilir. Düzenli ajanda kullanıldığı zaman hayat daha planlı ve verimli oluyor. Ajandalar sayesinde gününüzü, haftanızı, ayınızı hatta yılınızı güzelce planlayabiliyorsunuz ve bu sayede işleriniz daha kolay hallolabiliyor. Planlı yaşam sayesinde yaptığınız işlerden maximum verim alabiliyorsunuz. Plan yapmak ilk başta oldukça zor görünse de zamanla çok kolay gelmeye başlıyor.

Süresiz Ajanda Nedir?

Süresiz ajanda, tarih olmayan ajandalardır. Eğer her gün plan yapmaktansa sadece istediğiniz günleri yazarak plan yapmak istiyorsanız tam size göre. Süresiz ajandalar yıllık olarak çıkmamaktadır. Yani bir süresiz ajanda aldığınızda sadece 2023 yılında değil 2030 yılında bile kullanabilirsiniz.

Akademik Ajanda Nedir?

Akademik ajandalar kesinlikle her öğrencinin kullanması gereken ajanda türüdür. Bu ajanda sayesinde günlerinizi, haftalarınızı kolaylıkla planlayabilirsiniz. Ayrıca akademik ajandalarda genellikle ders programı yazacağınız bir bölüm, projelerinizi de yazabileceğiniz bölümlerde yer almaktadır. Bu sayede akademik yılınızı güzelce planlayabiliyorsunuz.

Öğrenciler yapacakları ödevi vs. tek tek ayrı yerlere not almak yerinde akademik ajandaya yazarak kolayca notlarına ulaşabilirler. Ayrıca akademik ajandalar genellikle eylül ayında başladığından öğrencilerin de kullanımı işine geliyor çünkü normal ajandalar ocak ayından başlıyor. Öğrenci akademik ajanda sayesinde akademik yılını güzelce planlamış oluyor.

Ajanda Kullanmak Mantıklı Mı?

Ajanda kullanmak çok mantıklıdır. Bir iş yapacağınızda bunları planlamak çok önemlidir. Planladığınız şeyleri tam uygulayabilmek için de ajanda gerekir. Ajandalar sayesinde güzelce planlarınızı aktarabilir ve uygulayabilirsiniz. Sadece iş ya da öğrencilik için değil kazanmak istediğiniz alışkanlıklar içinde ajanda kullanmak mantıklıdır.

Bir önceki yazımızda ” 21 Günde Alışkanlık ” konusunu ele almıştık. Alışkanlık kazanmak için de ajanda kullanılabilir. Örneğin; kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz. Ajandanıza her gün okuduğunuz kitabı, okuduğunuz sayfa sayısını yazarsanız alışkanlığı da tam kazanabilmiş olursunuz çünkü kendinizi günlük olarak takip etme fırsatı elde etmiş oluyorsunuz ve buna göre de daha iyi bir yol izleme şansınız oluyor.

Ya da bir başka örnek verecek olursak su içme alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz. Ajandanıza günlük olarak içtiğiniz miktarını yazarsanız kendinizi günlük olarak ne kadar ilerlediğinizi takip etme fırsatınız olacaktır.

Sadece iş ya da alışkanlık değil yapmak isteyeceğiniz planladığınız her şeyi yazabilirsiniz ajandaya. Yediğiniz yemeyi de yazabilirsiniz, dinlediğiniz müziği de. Bu tamamen size kalmış bir şey.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir