1. Anasayfa
 2. Nedir

Belladonna, Güzelavrat Otu Nedir? 

Belladonna, Güzelavrat Otu Nedir? 
0

Belladonna, Güzelavrat otu nedir? Hafif yeşil- soluk mor renkli yaprakları ve parlak siyah meyveleri olan oldukça zehirli bir bitkidir. İsmini İtalyanca da güzel kadın anlamına gelen “Bella Donna” kelimesinden alır. Halk arasında güzelavrat otu, dilber otu, ayı çileği, şeytan kirazı olarak da bilinir.   

Latince adıyla atropa belladonna bitkisi Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika nın ılıman bölgelerinde doğal olarak yetişir. Türkiye de ise Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunur.  

Belladonna bitkisi tıpta çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Örneğin göz bebeklerini büyütmek için kullanılan damlalar, mide bulantısı ve kusmayı önlemek için kullanılan ilaçlar ve Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi birçok ilacın yapımında belladonna bitkisi veya içindeki alkaloidler kullanılır.   

Olası zehirlenme durumunda belladonna bitkisinin içerisinde bulunan alkaloidler kişilerde merkezi sinir sistemini etkileyerek halüsinasyonlar, kas gevşemesi, taşikardi, yüksek tansiyon ve solunum güçlüğü gibi belirtilere neden olur. Böyle bir durumda kişiye hemen tıbbi müdahale yapılmalıdır 

Güzelavrat otu eski dönemlerde de çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Özellikle Antik Roma da kadınlar bu otun özünü gözlerine damlatarak göz bebeklerini büyütüyor ve bu sayede daha çekici ve güzel olduklarını düşünüyorlardı.    

Orta Çağ da güzelavrat otunun zehirli özellikleri okçular ve savaşçılar tarafından zehirli ok yapımında kullanılmıştır. Bu bitki düşmanlarına karşı etkili bir silah olarak görülmüştür. 

Belladonna, halüsinojenik etkileri sebebiyle büyücülükle ilişkilendirilmiştir. Bu otu kullanan kişilerin cadı olduğu, şeytanla bağlantı kurduğu düşünülür. Ayrıca cadıların uçma yeteneklerini kazanmak ve büyü yapmak için de belladonna kullandıklarına inanılır. 

Bazı hikayelerde ise belladonna bitkisinin ayın büyülü ve gizemli nitelikleriyle ilişkisi olduğu söylenir. Bu nedenle bitkinin özellikle ay ışığında toplanması gerektiğine inanılır. Çünkü bu sayede bitkinin daha güçlü bir etki yaratacağı düşünülür.  

Güzelavrat otu tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılmıştır. Ancak bu bitkinin zehirli özelliklere sahip olduğu ve yanlış kullanımının ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği unutulmamalıdır.  

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir