1. Anasayfa
 2. Nedir
Trendlerdeki Yazı

Bilgisayar Oyunları Nedir? En Çok Satan Bilgisayar Oyunları Hangileridir? – 2023

Bilgisayar Oyunları Nedir? En Çok Satan Bilgisayar Oyunları Hangileridir? – 2023
0

Aslına bakarsanız bilgisayar oyunları bir bilgisayarda oynanan video oyunlarıdır. Bilgisayar oyunları da video oyunları gibi genellikle etkileşimli, hikâye odaklı ve etkileşimlidir. Ancak bilgisayar oyunları ile diğer video oyunlarından ayıran tarafı, daha çeşitli türlere ve kullanıcıların isteği doğrultusunda belirlenen oyun donanımı ve yazılımına sahip olmasıdır.  

1950lerde ilk bilgisayarların geliştirilmesi ile bilgisayar oyunları da ortaya çıkmıştır. Bu oyunlardan biri ise 1952 de geliştirilen “Spacewar” adlı uzay savaş oyunudur. Bu oyun, uzayda iki savaşçının birbirini yok etmeye çalıştığı basit bir bilgisayar oyunudur.  

1970 ve 1980lere gelindiğinde ise daha çok popülerlik kazanmıştır. Bu yıllarda Pong, Pac-Man ve Space Invaders gibi klasik arcade oyunları geliştirilmiştir. Bu oyunlar basit ama bağımlılık yapan oyun mekaniğiyle büyük bir kitle oluşturmuştur.  

1990 ve 2000lere gelindiğinde teknolojideki gelişmelerle birlikte bilgisayar oyunları da daha çok gelişmiştir. Bu yıllarda 3D grafikler, internet ve çevrimiçi oyun gibi yeni teknolojiler bilgisayar oyunlarının gelişimini etkilemiştir. Bu gelişmeler oyunların daha gerçekçi, sürükleyici ve etkileşimli hale gelmesini sağlamıştır.  

Bilgisayar oyunları çok çeşitli türlere ayrılabilir. Bunlardan bazıları: 

 1. Aksiyon oyunları: Bu oyunlar genellikle hızlı, tempolu ve heyecan vericidir. Oyuncuların düşmanları yenmek, görevleri tamamlamak veya zorlu engelleri aşmak için mücadele etmeleri gerekir. Aksiyon oyunlarının bazı popüler örnekleri arasında “Call of Duty”, “Fortnite”, ve “Grand Theft Auto” bulunur. 
 1. Macera oyunları: Bu oyunlar genellikle hikaye odaklı ve oyuncuların bulmacalar çözmesini, gizemleri çözmesini ve yeni dünyalar keşfetmesini gerektirir. Macera oyunlarının bazı popüler örnekleri arasında “The Legend of Zelda”, “Uncharted” ve “The Elder Scrolls” bulunur. 
 1. Strateji Oyunları: Bu oyunlar, oyunculardan bir ordu kurmalarını, bir şehir inşa etmelerini veya imparatorluk yönetmelerini isteyebilir. Bu oyunların bazı popüler örnekleri arasında ise “StarCraft”, “Civilization”, ve “Total War” bulunur. 

4. Rol Yapma Oyunları (RPG): Bu oyunlar, oyuncuların kendi karakterlerini yaratmalarını ve bir hikaye içinde macera yaşamalarını sağlıyor. Bu oyunların bazı popüler örnekleri arasında “The Witcher”, “Mass Effect”, ve “Skyrim” bulunur.  

 1. Spor Oyunları: Bu oyunlar, oyuncuların gerçek sporları veya hayali sporları oynamalarını sağlar. Spor oyunlarının bazı popüler örnekleri arasında “FIFA”, “Madden NFL” ve “NBA 2K” bulunur.  

Peki şimdi ise 2023 yılı itibarıyla dünyanın en çok satan oyunlarına bakalım: 

 1. Minecraft (238 milyon) 
 1. Grand Theft Auto V (165 milyon) 
 1. Tetris (100 milyon) 
 1. Wii Sports (82,9 milyon) 
 1. Pac-Man (49,3 milyon) 
 1. Super Mario Bros (40,2 milyon) 
 1. The Legend of Zelda: Breath of The Wild (38,3 milyon) 
 1. Pokemon Red/Green (31,2 milyon) 

Bu oyunların çoğu, yıllar önce piyasaya sürülmüştür ancak popülerliğini koruyorlar. Listenin başında yer alan Minecraft oyunu ise 2011 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen hala dünyanın en çok satan oyunlarından biridir. Grand Theft Auto V ise 2013 yılında piyasaya sürülmüş ve o zamandan beri 165 milyondan fazla kopya satmıştır. Listenin 3. Sırasında yer alan Tetris oyunu ise 1984 yılında piyasaya sürülen klasik oyunlardandır ve hala dünyanın en popüler oyunları arasındadır. 

Peki Bu Bilgisayar Oyunlarının Bu Kadar Başarılı Olma Sebepleri Nedir?  

Birincisi hepsi çok eğlenceli ve de sürükleyici oyunlardır. İkincisi hepsi farklı türden oyunlardır, bu da farklı türden oyuncuların ilgisini çeker. Üçüncüsü ise hepsi iyi pazarlanmıştır ve köklü oyun firmaları oldukları için dünya çapında geniş bir kitleye ulaşmıştır.  

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir