1. Anasayfa
 2. Sağlık

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
1

İnsanlar, ciltleri pürüzsüz, canlı, mükemmel olsun isterler özellikle de kadınlar… Cilt bakımı nasıl yapılır veya cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler nedir diye merak edenlere özel bu içeriği hazırlamak istedik.

Piyasada birçok cilt bakım ürünleri, markaları var. Kimisi çok pahalı, kimisi de çok ucuz. Her pahalı olan cilt bakımı ürünü çok iyidir algısı vardır ancak bu yanlıştır. Ya da sadece bir ürün kullanarak cilt bakımının yeterli olacağını düşünenler vardır bu da çok yanlıştır. Tam anlamıyla cilt bakımı yapabilmek için birtakım cilt bakım ürünlerine sahip olmanız gerekmektedir.

Cilt bakım ürünleri satın alırken, kafamıza göre canımızın istediğini ya da en pahalısını alayım dememiz doğru değildir. Öncellikle cilt bakımı yapacak kişinin cilt tipini bilmesi gerekmektedir. Eğer cilt tiplerini bilmiyorsanız bir önceki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Cilt tipini öğrendikten sonra o cilt tipleri uygun cilt bakım ürünleri satın almalısınız. Satın alırken içeriğine bakarak satın almalısınız.

Cilt Bakım Adımları

 1. Temizleme: Cilt bakımına başlarken ilk olarak cildi temizlemek gereklidir. Günde iki kez yani sabah ve akşamları cildin temizlenmesi gerekmektedir. Cildin temizlenmesi demek, ciltteki yağın, makyajın, kirin gitmesi demektir.
 2. Gözenekleri Açma: Gözenekleriniz açmak için buhar uygulanmalıdır.
 3. Peeling: Cildi arındırmak için yapılır.
 4. Maske: Maske satın alırken kesinlikle cilt tipinize göre ürün seçmeniz gerekmektedir.
 5. Tonik: Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak ve cildin pH dengesi için tonik kullanılmalıdır.
 6. Nemlendirme: Cildin nem dengesi için çok önemli bir aşamadır.
 7. Güneş Kremi: Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için gereklidir. Güneş kremi için detaylı bilgiye önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Cildinizin ihtiyacı olduğu başka ürünler varsa bunlar da tabi ki de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda genel olarak yapılması gereken cilt bakımı adımlarından bahsettik.

Cildimizin güzel, sağlıklı olması için beslenmemiz ve günlük tükettiğimiz su miktarı da çok önemlidir. Eğer günlük ne kadar su tüketmeniz gerektiğini bilmiyorsanız önceki yazımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Sağlıklı beslenme de cildimiz için çok önemlidir. Bu konu hakkında detaylı bilgiye önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Cilt bakımı sürekli olarak, düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Cilt bakımı canımız istedikçe değil sürekli yapmamız gerekmektedir. Cilt bakımı düzenli olarak yaptığınız zaman cildinizdeki o mükemmel değişimi görmüş olacaksınız. Eğer cilt bakımını alışkanlık haline bir türlü getiremiyorsanız, cilt bakımı alışkanlığını nasıl kazanabilirim diye düşünüyorsanız 21 günde bu alışkanlığı kazanabilirsiniz. Detaylı açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir