1. Anasayfa
 2. Gündem

Dünya gücü Togg banttan indi!

Dünya gücü Togg banttan indi!
0

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili olan Togg ilk seri üretim aracı banttan indi. Gemlik ilçesinde kurulan seri üretim fabrikasında yapılan tüm hazırlıklar tamamlandı ve artık seri üretime başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan banttan inen ilk Togg’u kullandı.

60 yıllık otomobil rüyası gerçek oldu

Türkiye’nin vizyon projesi olan ve dünyayı yakından ilgilendiren Togg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımlarıyla banttan indi. 60 yıllık otomobil rüyası Togg sayesinde gerçekleşti. Togg’u üretim bandından alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu kırmızı renkli araçla törenin yapıldığı salona giriş yaptı. Yerli otomobilin elektrikli bir akıllı cihaz olarak adlandırılmasıyla beraber vergi dilimlerinde birçok avantajı olacağı belirtildi. Togg diğer markalara göre birçok yeni tasarım ile bizleri karşılıyor.

Toog’un bilinmeyen özellikleri

Yerli otomobil Togg yapılan incelemelere göre sürücünün güvenliği ve konforuna odaklı bir üretim gerçekleştirdiği gözlemlendi. Gemlik ilçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımlarıyla ilk seri üretim otomobili banttan inen Togg kullanıcısına birçok özellik sunuyor. Togg’un bilinmeyen özellikleri hepimizi fazlasıyla meraklandırdı, hadi açıklayalım.

Togg’un ilk modeli olan C segment SUV’un dış tasarımından başlayacak olursak, bizi fazlasıyla şık bir tasarım ile karşılıyor. Standart olarak gelen özellikler arasında her araçta bulunan cam tavan aracın konsept duruşuna ayrı bir hava katmaktadır. Ayrıca aracın arka stop lambalarında bulunan ledlerin daha belirgin hale geldiği görülmekte.

Ekran arayüzü ciddi anlamda geniş!

Togg’un iç konseptine gelince diğer markalara göre bambaşka bir tarz ile karşı karşıyayız. Direksiyon üzerinde bulunan dokunmatik tuşlar sayesinde dönem teknolojisine ayak uyduruyor. Aracın iç kısmında bulunan şoför kısmından yolcu kısmına kadar koskoca bir ekran görüntülüyoruz. Aracın yol bilgisayarı, aracın şarj ve arıza durumu, multimedya ekranı gibi birçok dijital ekran kullanıcının ilgisini çekmektedir. İç konsepte karşılaştığımız modern bir arayüzde deri malzemeler kullanılırken ön kol dayamanın yanında lüks bir vites kontrol kısmı bulunuyor. Ön kol dayamanın yanında bulunan bu vites kontrol kısmı tüm dünyaya örnek olacak şekilde şık olduğunu belirtebiliriz.

Togg’un göz alıcı renkleri

Mavi: Üretim sahasında bulunan kampüsümüzün yer aldığı Gemlik’in zeytin ağaçlarının gölgesindeki mavi suları ifade etmektedir.

Kırmızı: Anadolu topraklarındaki cana yakınlık ve tutkuyu yansıtan kırmızıyı temsil etmektedir.

Siyah: Oltu taşının göz alıcı siyahlığını, parlak dokusunu, sağlam yapısını ifade etmektedir.

Gri: Kula’nın doğal yapısı, kayaçları ve vadileriyle yerkürenin milyonlarca yıllık geçmişini günümüze taşıyan gri ihtişamını gösteriyor.

Kum beji: Kapadokya’nın olağanüstü güzellikteki doğa harikası peri bacalarının toprak ve kum bejini ifade ediyor.

Beyaz: Pamukkale travertenlerinin göz kamaştıran beyazlığını, C-SUV’un dış renklerinde buluşturduk.

Sürücünün yorgunluğunu algılayabilecek

Herkesin merak ettiği bir diğer özellik ise araç içerisinde bulunan kameralar sayesinde sürücünün yorgunluğunu Togg otomatik olarak algılayabilecek. Bu kameralar sürücü hakkında verileri kayıt altına alarak, yorgunluk algılayıcı olarak çalışıp sürüş güvenliğine katkıda bulunuyor. Güvenliğe değinmişken Togg dikiz aynaları yerine yüksek çözünürlüklü araç içerisine kameralar yerleştirdiğini görmekteyiz.

Motor gücü olarak iki farklı seçenek ile satışa sunulacak olan Togg arkadan itişli versiyonunda 200 beygir, 4 tekerlekten çekişe sahip versiyonunda ise 400 beygir güç üretecek. Otomobilin daha az güce sahip versiyonu tam şarj ile 300 kilometre, güçlü versiyonu ise 500 kilometre menzile sahip olacak. 200 beygir güç üreten versiyon 7.6 saniyede 0’dan 100 km/s hıza, 400 beygir güç üreten versiyon ise 4.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkabilecek. En önemli ve bizleri etkileyen özelliği ise 30 dakikadan daha kısa bir sürede yüzde 80’den daha fazla şarjını tamamlıyor olmasıdır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir