1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

En Ucuz Domain Nasıl Alınır? – 2023

En Ucuz Domain Nasıl Alınır? – 2023
0

Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız ilk yapacağınız iş alan adı yani domain satın almanız gerekmektedir. Domain, bir kimlik gibi web sitenizin adresidir. Satın aldığınız alan adı üzerinden web sitenize erişim sağlanır. Bundan dolayı info@bilim360.com gibi özel e-mail adresleri ve web sitenizi oluşturma işlemleri alan adı üzerinden gerçekleşir. Bundan dolayı web sitesi oluşturmak isteyen kişiler, maliyeti en aza indirmek için en ucu domain nasıl alınır diye merak etmektedir.

Domain Nedir?

Günümüzde web siteleri sayesinde internet çok daha kullanışlı bir teknoloji bir hale gelmiştir. İnsanlar, internet sayesinde web sitelerini kurabiliyor ve erişim sağlayabiliyor. Web sitelerini kurabilmenin ilk aşaması ise domain yani alan adı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Domainler yani alan adları, web sitelerin kimliği olarak görev görür. Web sitelerinin IP adreslerini akılda tutmak bir hayli zor olduğu için teknoloji kullanıcıları ve webmasterlar için web sitelerine erişimi alan adları sayesinde kolaylaşıyor.

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız ve bunu yönetip başarılı bir proje ortaya çıkaracaksanız ilk aşama domain (alan adı) sahibi olmalısınız. Alan adı (domain) satın alabilmek için de bir domain sağlayıcısı bulmanız gerekir. Domain sağlayıcısı konusunda kararlaştırdıktan sonrası çok kolay. Kimlik ve adres bilgileriniz ile birlikte kolaylıkla dilediğiniz alan adının müsaitliğini kontrol ederek satın alabilirsiniz. Alan adları sürdürülebilirlik konusunda kolaylık sağlaması için yıllık olarak kayıt edilebilir. Bundan dolayı her yıl kontrol sağlayarak satın alımınızı alan adı sağlayıcınıza ödeme yaparak sağlamalısınız.

Alan adınızı (domain) satın aldıktan sonra kullanmış olduğunuz hosting hizmetinizin DNS bilgilerini, alan adınıza yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra hayalinizdeki web sitesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ek olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi satın almış olduğunuz domain sayesinde alan adınıza özel e-mail hesapları da açabilme imkanına sahipsiniz.

En Ucuz ve İyi Domain Sağlayıcıları

Google Domains

En ucuz domain nasıl alınır sorusuna yanıt olarak sadece ucuzluk değil aynı zamanda kaliteli hizmet sağlayan sağlayıcıları da sizlere sunuyoruz. Bu listemizin ilk sırasında Google Domains bizi karşılıyor. Teknoloji devi olan Google, sektör içerisinde çeşitli alanlarda kullanıcılarına hizmet veriyor. Bunlardan birisi ise kullanıcılarına alan adı kaydı konusunda kolaylık sağlıyor.

En Ucuz Domain sağlayıcıları - Google Domains

Google, Domains hizmetini 2014 yılında geliştirdi. Şirket uzun yıllar boyunca alan adı hizmetini sağlamak için başvurularda bulundu ve 2014 yılında bu çalışmalarını tamamladı. Google Domains 2015 yılından itibaren kullanıcılarına hizmet vermeye başladı.

Google, Domains hizmetiyle kullanıcılarına alan adları ile kolaylık sağlayacak imkanlar sunmaktadır. Geliştirilen kullanıcı yönetim paneli üzerinden alan adlarınızın birçok ayarlarını düzenleyebiliyorsunuz. Bu hizmetin temel amacı ise uygun fiyatlı alan adı sağlamasıdır. Bu sayede Google Domains üzerinden alan adı kaydetmek istediğinizde Türkiye’de bizi karşılayan fiyatlar şu şekildedir;

UzantıYıllık Fiyat
.com10.25 Dolar
.net3.95 Dolar
.org3.95 Dolar
.info18.95 Dolar
.tech13.15 Dolar

Hostinger

Hostinger, Litvanya merkezli bir hosting şirketidir. Aynı zamanda kullanıcılarına alan adı kayıt hizmeti de sağlamaktadır. Böylece hostinger üzerinden hem hosting hem de alan adı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 2004 yılında kurulan ve hizmet vermeye başlayan Hostinger, dünya genelinde birçok ülkede hizmet vermektedir. Türkiye’de hizmet verdiği ülkeler arasında sıralanmaktadır.

Hostinger

Birçok yabancı hosting şirketlerinin aksine Hostinger, yerel para birimi odaklı hizmet vermeyi tercih ediyor. Bu sayede farklı para birimlerinin kurlarından etkilenmeyip daha uygun şekilde hizmet alabiliriz. Hostinger, uygun fiyatlı hizmet veriyor dedik ancak kalitesinden bahsetmedik. Firma kullanıcılarına oldukça kullanışlı bir arayüz sağlıyor. Bu sayede Hostinger üzerinden satın almış olduğunuz hizmetler ile tüm işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hostinger firmasının hizmetlerini satın almanız gerekirse fiyatlandırmalar şu şekildedir;

UzantıYıllık Fiyat
.com10.45 Dolar
.net12.10 Dolar
.org21.05 Dolar
.info17.05 Dolar
.tech41.78 Dolar

Hostinger, yeni üye olan müşterilerinin ilgisini toplayabilmek adına yeni alan adı satın alımlarında indirim sağlamaktadır. Bundan dolayı alan adı satın alırken veya transfer ederken farklı fiyatlara denk gelebilirsiniz.

Natro

Türkiye merkezli olan Natro, hotsing ve domain sağlayıcı olarak en iyi ve ucuz domain sağlayıcıları listesinde yer almaktadır. 2004 yılında kurulan ve kullanıcılarına kaliteli ve uygun hizmet vermeye başlayan Natro başarılı olmaya devam ediyor.

Natro

Natro, birçok domain ve hosting şirketi gibi dolar kuru odaklı hizmet vermektedir. Ancak Türkiye merkezli bir şirket olduğu için yabancı rakiplerine göre daha uygun hizmet sağlamaktadır. Bundan dolayı Türkiye’de bulunan kişilerin birçoğu Natro’yu kullanmayı tercih etmektedir.

Ayrıca firma, ilk defa alan adı satın alımı yapacak kişilere standart fiyatlarından farklı olarak bir fiyatlandırma sağlıyor. Böylece ilk defa alan adı (domain) kayıt edecek kişilere uygun hizmet vermiş oluyor. Natro Hosting tarafından belirlenen güncel alan adı kayıt fiyatlandırmaları şu şekildedir;

UzantıYıllık Fiyat
.com13.99 Dolar
.com.tr18.80 Dolar
.net15.99 Dolar
.org15,99 Dolar
.info19,99 Dolar
.tech54,99 Dolar

Turhost

En ucuz domain nasıl alınır sorusuna yanıt olarak Turhost firması ile devam etmekteyiz. Turhost, Türkiye’de sayısı binlerceyi aşmış müşterileri sayesinde en çok tercih edilen hosting şirketlerinin başında gelmektedir. İzmit merkezli firma, yüksek kapasiteli sunucuları ile kullanıcılarına yüksek kaliteli hosting hizmeti ve aynı zamanda domain hizmeti de sağlamaktadır.

Turhost, alan adı kayıt konusunda da, hosting de olduğu gibi en başarılı şirketlerdendir. Çünkü Turhost, müşterilerine 7/24 destek hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda arayüz kullanımı konusunda kullanıcı odaklı düşünülmüştür. Dilediğiniz işlemi Turhost ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Domain (alan adı) satın alım konusunda web sitesi kuracak kişiler genellikle uygun fiyatlı firmaları tercih etmektedirler. Turhost, bu anlamda da kullanıcılarını memnun etmektedir. Birçok sağlayıcı firma gibi Turhost yeni alan adı kayıt edecek kullanıcılarına standart fiyatlandırmadan daha düşük fiyatlar ile yardımcı olmaktadır.

UzantıYıllık Fiyat
.com12.95 Dolar
.com.tr11.77 Dolar
.net12.95 Dolar
.org10.99 Dolar
.info29.90 Dolar
.tech60.00 Dolar
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir