1. Anasayfa
 2. Nedir

Evcil Kediler Dışarıya Neden Çıkmamalı?

Evcil Kediler Dışarıya Neden Çıkmamalı?
White cat lies on woman's knees
0

Evde beslediğimiz patili dostlarımız evcil kediler neden dışarıya çıkmamalı biraz bu konu üzerinde durmanın önemli olduğunu düşündük. Evde kedi besleyen evcil hayvan sahipleri birçok konuda fikir ayrılıkları yaşayabiliyor. Kimi evcil hayvan sahibi kedisinin hava alması gerektiğini ve hatta kedisinin evin yolunu bildiğini geri gelebileceğini savunurken kimi evcil hayvan sahipleri ise kedisinin evden dışarıya çıkması hakkında büyük tedirginlik yaşamaktadır.

İnsanın Duygusallığı Kedilere Zarar Verebiliyor

Ev kedisi olarak nitelendirdiğimiz kedi cinsleri yakın bir zamanda ev kedisi olmadılar. Tam tamına 10 bin yıl önce “ev kedisi” oldular. Bununla birlikte yıllardır biz yani insanlarla birlikte sıcacık evlerin içerisinde uzanıp dinleniyorlar kalan yaşamlarına devam ediyorlar.

Geldiğimiz noktada yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bizlerle birlikte evin içerisinde oyunlar oynayıp, uzanıp dinlenirken kendi temizliklerini dahi yapıyorlar. Evcil kedilerimiz evimizi o kadar benimsiyorlar ki onlar için doldurduğunuz mama kaplarını, su kaplarını ve tuvaletlerindeki kumu aşırı derecede sahipleniyorlar. Sık sık camdan dışarıyı izleyip, kuşları inceleyebiliyorlar. İşte tam da bu sırada insanın duygusallığı devreye girip “acaba dışarı mı çıkmak istiyor?” sorularına cevap arıyoruz. Bu soruların cevapsız kalması evde beslemiş olduğumuz kedilere zarar veriyor. “Dışarıya çıkmak istiyorsa? Eve kapattım zavallıyı” diye düşünüp duygusallaşmanız kedinize o kadar zarar veriyor ki teker teker bahsedeceğiz.

Kedilerin 10 bin yıl önce evcilleşmeye başladığını belirtmiştik. Ancak kediler de insanlar gibi bir anda evcil olmaya karar vermediler. İnsanlar da uzun yıllar boyunca göç geçirdikten sonra yabani hayatlarından vazgeçerek yerleşik hayatlara adapte oldular. Bu şekilde düşünecek olursak kediler de sürekli doğayla iç içe olarak evimizin etraflarında gezdiler, evlerimizin bahçelerinde yaşamaya başladılar.

Fakat artık devrin değişmesiyle birlikte insanlar köylerden şehirlere taşınmaktadır. Haliyle görmüş olduğumuz tüm sokak hayvanları artık sadece köyde değiller. Şehrin kalabalık sokaklarında yaşam mücadelesi vermektedir. Yani işin özü devir değiştikçe tüm canlıların adaptasyon sürecine bağlı kalarak yaşam alanları değişmektedir. Pek çok kişi ise yukarıda saydığımız nedenlere bağlı kalarak duygusallaşarak kedilerinin dışarıya çıkmalarına izin vermeye başladı.

Dışarıya Çıkan Kediler Ne Kadar Tehlike Taşıyor?

Evde beslemiş olduğumuz kedilerimiz, patili dostlarımız dışarıya çıktığı zaman hem kendileri için hem de bizler için ne kadar tehlike taşıyor maddeler halinde biraz bundan bahsedelim.

 • Aşıları tam olsa bile sokağa çıkan bir kedi sokakta kemirgenlerden diğer kedilere kadar pek çok hayvandan hastalık kapabilir. Bu hastalıklar ölümle sonuçlanabilir.
 • Ev kedileri sokaklara ve caddelere sokakta büyümüş kediler kadar hakim değiller ve bu sebeple bir araç altında kalma ya da bir kaza geçirme ihtimalleri çok daha yüksek. 
 • Ev kedilerinin sokak kedileri tarafından dövüldüğü vakalar da veterinerlerin karşısına sık sık çıkıyor. Çünkü ev kedileri kendilerini savunma konusunda yetersiz kalıyorlar. Bu tür durumlar da kedilerin yaralanma, organ kaybı, sakatlanma ve hatta ölüm ile sonuçlanabiliyor.
 • Ev kedileri aynı zamanda köpekler karşısında da sokak kedilerine kıyasla çok daha şanssızlar. Sokakta büyümüş ve köpeklerle sık sık karşılaşan kediler için kaçmanın yolunu bulmak daha kolay olabilir ancak hayatı boyunca bir köpekle hiç karşılaşmamış bir kedi için ne yazık ki bu ölümle sonuçlanacak bir karşılaşma olur.
 • Sokağa çıkan ev kedileri başlarına bir olay gelmesi ya da kaybolması sonucu eve dönemeyebilir. Evden kaçan çoğu kedinin bulunamamasının sebebi de budur.
 • Son olarak da, ev kedilerinin sokaktan getireceği kuduz başta olmak üzere pek çok enfeksiyon ve virüsü insanlara da bulaştırabilir…

Özellikle sıkça toplum içerisinde karşılaştığımız klişe laflardan biri ise “Sokak kedilerine bir şey olmuyor, ev kedilerine mi olacak?” Bu düşünceye de açıklık getirmek faydalı olacaktır.

Sokak kedilerinin ömrü ortalama 3-5 yıl. Sağlıksız beslenme, enfeksiyonlar, arabalar, kötü insanlar, köpekler… Tüm bu etkenler kedilerin ömürlerinin kısa olmasına neden oluyor. Oysa ki ev kedilerinde bu süre ortalama 15 yıl. Sanırım arada ki fark yeterince açıklayıcı olmuştur.

Sonuç olarak, aşıları tam olsa da, evin yolu bulsa da, zaten çok uzaklaşmıyorsa da, çok mutlu oluyor gibi görünse de, eğer dostunuzun hayatına değer veriyorsanız, sokağa salmayın.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir