1. Anasayfa
 2. Oyun

GTA 6 Sistem Gereksinimleri

GTA 6 Sistem Gereksinimleri
0

Birçoğumuzun çocukluğunu büyüleyen GTA (Grand Theft Auto) serileri ve hikayeleri hakkında konuşacağız. GTA 6 Sistem Gereksinimleri konusuna değineceğiz. GTA (Grand Theft Auto) ilk oyununu 1997 yılında çıkardı. İlk oyunundan sonra tüm bilgisayar oyunları bir yana oyuncuları da büyülemeyi başardı.

GTA Serileri ve Hikayeleri Nelerdir ?

GTA serileri ve GTA hikayeleri olarak düşünürsek çok başarılı senaryolar bizi bekliyor. Şirketin 1997 yılında bilgisayar oyunları kategorisinde çıkarmış olduğu ilk serinin ismi GTA (Grand Theft Auto), 2 boyutlu bir şekilde hazırlanmıştır. GTA ‘nın ilk serisinde günümüzdeki serilerden farklı olarak oyun kuş bakışı kamerası ile oynanmaktadır. Oyunun sevildiğini farkeden GTA ‘nın kurucusu olduğu Rockstar Games şirketi 1999 yılında GTA 2 oyununu piyasaya sürdü. GTA 2 bilgisayar oyunları arasında döneminin en sevilen oyunu olmuştu. Oyun 2 boyutlu olmasına rağmen karakter ve kullanılan cisimlerin modellemeleri daha kaliteli bir hale gelmişti.

Döneminin zirvesi olan Rockstar Games, oyuncuların taleplerini topladıktan sonra 2001 yılında GTA 3 oyununu piyasaya sürdü. İlk 3 boyutlu (3D) oyununu çıkaran Rockstar Games, GTA 3 ile senaryo halinde oyunu hikayeye dönüştürdü.

Bu hikayelerden ve senaryo halinde oyunun ilerlemesini seven oyuncular GTA ‘nın yeni serilerinin çıkmasını sabırsızlıkla bekliyordu. GTA3 ‘ün ardından neredeyse bir yıl sonra 2002′ de herkesin çok sevdiği oyunun baş karakteri Tommy, GTA Vice City oyuncularıyla buluştu. Oyunun haritası Miami’ den esinlenilmiştir. Birçoğumuzun çocukluğunda Google’da arattığımız cümleler arasında “GTA Vice City hileleri” elbette olmuştur. Tommy karakteri GTA Vice City oyununda baş karakter olarak tüm görevleri üstlenir ve görevleri tamamlayarak oyunun hikayesi sonlanır.

Tommy karakteri son bulduğuna göre 2004 yılının sonlarına doğru GTA San Andreas piyasaya sürüldü. Kahramanımız CJ, annesinin ölüm haberini aldıktan sonra çok sevdiği memleketi Los Santos ‘a dönüyor. Hayatında en değer verdiği insanın vefatından sonra tüm düşman çeteler ile çatışmaya başlamıştır. Los Santos ‘da yer altı sahipliği yapmaya başlamıştır.

Tarihler 2008 ‘i gösterdiğinde GTA 4 oyuncularla buluştu. GTA serileri arasında fizik motorunun ilk defa farklılaştığını gören oyuncuların göz bebeği olmuştu. New York City’yi temel alan kurgusal Liberty City’de geçen tek oyunculu hikâye, Doğu Avrupalı savaş gazisi Niko Bellic’in ve onun yüksek profilli suçluların baskısı altındayken geçmişinden kaçma girişimlerini konu alıyor. Ancak Grand Theft Auto ‘nun devrim niteliğinde oyuncularını şok eden oyunu 2013 yılında yayınlanan GTA 5 oyunu oldu. GTA 5 ile yenilenen grafik motoru ve fizik motoru oyuncuların beğenisini topladı. GTA hikayeleri içerisinde en çok ilgi toplayan seri GTA 5 olmuştu. Çünkü GTA 5, 3 ayrı karakterden oynanabiliyor ve 3 karakter ile aynı görevi yapabilme kapasitesi de mevcut. Ayrıca oyuncuların en çok ilgisini çeken tarafı ise FiveM gibi sunuculara girerek GTA 5’i aynı anda online platformda farklı oyuncular oynayabiliyor.

GTA 6 Ne Zaman Çıkacak?

2013 yılında GTA 5’i piyasaya süren Grand Theft Auto ‘nın hepimizin merak ettiği GTA 6 ne zaman çıkacak sorusuna cevap geldi. Geçtiğimiz haftalarda şirketin yaptığı açıklamaya göre GTA 6’yı 1 Nisan 2024 ile 31 Mart 2025 tarihleri arasında piyasaya sürmeyi düşünmektedir. Ancak birçok oyuncunun tahmini 2025 yılının sonu olarak beklenmektedir.

GTA 6 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

GTA 6 sistem gereksinimleri (Muhtemel):
Minimum:

Sistem Yazılımı: Win 10 64 bit
İşlemci: Intel Core i5-4460 3,2 GHz / AMD FX-8350
Ekran Kartı: AMD Radeon R9 390 veya NVIDIA GeForce GTX 970 4GB
VRAM: 4 GB
Sistem Belleği: 8 GB RAM
Depolama: 100 GB’lık depolama alanı
DirectX 12 uyumlu grafik kartı
GTA 6’nin minimum sistem gereksinimleri bile Türkiye’deki birçok oyuncuyu üzecek cinsten. En basit ifadeyle söylemek gerekirse, eğer oyunu bilgisayarınızda çalıştırmak istiyorsanız, 4. nesil bir Intel Core i5’i ya da AMD’nin 8 çekirdekli işlemcisini gözden çıkarmanız gerekiyor. Bunların yanına da elbette uygun ekran kartlarını eklemek gerekiyor.

Önerilen:

Sistem Yazılımı: Win 10 64 bit
İşlemci: Intel Core i7-8700K 3,7 GHz / AMD Ryzen R7 1700X
Ekran Kartı: AMD Radeon RX Vega 64 Liquid 8 GB veya NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti
VRAM: 8 GB
Sistem Belleği: 16 GB RAM
Depolama: 100 GB’lık depolama alanı
DirectX 12 uyumlu grafik kartı
Gelelim GTA 6’nın önerilen sistem gereksinimlerine. İşte bundan sonrası biraz can sıkıcı. Oyunu “sağlıklı” bir şekilde oynayabilmek için en azından 8. nesil i7 işlemciye ve GTX 1080 Ti ekran kartına sahip olmanız gerekiyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir