1. Anasayfa
 2. Sağlık

Güneş Kremi Nedir? Ne İşe Yarar?

Güneş Kremi Nedir? Ne İşe Yarar?
1

Güneş kremi nedir? Ne işe yarar? Bu yazımızda detaylarından bahsedeceğiz. Güneş kremi ne işe yarar? Cilt üzerinde koruyucu bir katman görevi görmektedir. Cildimizi güneş ışınlarından özellikle de zararlı UVA UVB türlerine karşı korumak için kullanılması gerekir.

 Güneş Kremi Hangi Mevsimlerde Kullanılmalıdır?

Güneş kremini birçok kişi sadece yazın kullanılıyor ama bu oldukça yanlıştır. Güneş kremi sadece yaz mevsiminde değil dört mevsim, yılın 12 ayıda kullanılması gerekmektedir.

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş kreminin cildimizde etkileri oldukça fazladır. En önemlisi cildimizi zararlı ışınlardan korumasıdır. Güneş yanıklarından bizleri korur. Eğer düzenli bir şekilde kullanılırsa ince çizgileri ve kırışıkları minimuma indirir. Düzenli kullanımla cilt kanserine yakalanma riskini de azaltır. Güneş kremi sayesinde cilt lekeleride azalır. 

Güneş Kremlerinde SPF Ne Anlama Gelir?

Güneş kremleri alırken en çok dikkat edilen şeylerden bir tanesi SPF’dir. SPF, güneş koruma faktörü demektir. SPF sayı değeri ne kadar artarsa o kadar güneşten korur anlamına gelmektedir. En iyisi  SPF 50+ ‘dır. SPF 30+ ‘ da oldukça tercih edilmektedir.

Güneş Kremleri Nerden Alınmalıdır?

Güneş kreminin her yerden alınması doğru değildir. Bir güneş kremi markası sırf popüler diye de almak doğru değildir. Güneş kreminin en doğru bir şekilde alınılması gereken yer eczanedir.

Hangi Güneş Kremini Almalıyız?

Herkesin cilt tipi birbirinden farklıdır. Güneş kremi seçmek kolay bir işlem değildir. Cilt tipine göre alınacak güneş kremi farklılık gösterir. Örneğin çevrenizde bir kişi bir güneş kremi markası kullanılıyor ve memnun kaldığını söylüyor sizin hemen gidipte bu güneş kremini almanız doğru değildir. İyi bir tercih için dermatologlardan yardım alınmalıdır. Herkesin cilt tipi farklı olduğundan dolayı bir kişinin memnun olduğu üründen bir başkası memnun kalmayabilir.

Güneş Kremini Kimler Kullanmalıdır?

Yetişkin herkes güneş kremi kullanmalıdır. Çocuklar ve bebekler içinde doktora gidilmelidir ve doktorun önerdiği güneş kremi alınmalıdır.

Güneş Kremini Kullanmak Zorunda Mıyız?

Güneş kremi kullanılmadığı zaman UVA ve UVB ışınları cilde oldukça zarar vermektedir. O yüzden kullanılması gerekmektedir.

Güneş Kremi Kullanmazsak Ne Olur?

Güneşin zararlı ışınları cildimize oldukça zarar verir. Vitiligo, cilt hassasiyetliği, egzama, cilt kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açmaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir