1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?
0

Günümüzün en popüler ve aynı zamanda en çok bağımlılık yapan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’a veda etmek istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre! Instagram hesabınızı kalıcı olarak nasıl kapatacağınızı bilmiyorsanız içeriğimizin devamını okuyarak işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hem telefonda hem de bilgisayarda aktif olarak çalışan kalıcı Instagram hesabı kapatma adımlarını izleyerek Instagram hesabınızı kalıcı olarak kapatabilirsiniz.

Bu adımları izleyerek Instagram hesap silme işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bir durum var. Instagram hesabınızı kalıcı olarak kapatmak isteyen kullanıcılar genellikle yedek almayı unutmaktadır. Yedek almayı unutan kullanıcıların fotoğrafları, beğenileri, yorumları ve takipçileri de dahil olmak üzere hesabınıza dair tüm veriler silinir. Ancak bunun önüne geçmek için Instagram kullanıcılarının yedek alması gerekmektedir. Peki Instagram verilerinizin yedeği nasıl alınır? Bu soruyu net şekilde cevaplayacak olursak eğer Ayarlar > Güvenlik > Verileri İndir adımlarını izleyip e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. İndirme istediğinde bulunduğunuzda, şimdiye kadarki olan tüm Instagram verileriniz 48 saat içerisinde belirttiğiniz e-posta adresine gönderilecektir.

Aşağıdaki adımları takip ederek Instagram hesap silme nasıl yapılır sorusuna net bir cevap bulabilirsiniz.

1. Instagram Hesap Silme Bağlantısına Tıklayın

Kalıcı olarak Instagram hesap silme işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların ilk olarak burada bulunan Instagram hesap silme bağlantısına tıklaması gerekmektedir.

2. Instagram Hesabınıza Giriş Yapın

Yukarıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra otomatik olarak Instagram giriş yapma ekranına yönlendirileceksiniz. Açılan bu ekrandan Instagram hesabınıza giriş yapın.

3. Hesap Silme Nedeninizi Seçin 

Instagram hesap kapatma veya Instagram hesap silme nedeninizi seçerek, tekrardan Instagram şifrenizi girin.

4. Instagram Hesap Kapatma İşlemini Onaylayın

Ekranın alt kısmında gördüğünüz [Kullanıcı adı]’nı sil butonuna basarak Instagram hesabı silme işleminizi sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz.

iPhone Instagram Uygulamasından Hesap Silme

Apple’ın iOS 16 ile İPhone cihazlarında doğrudan uygulama içerisinden hesap silme özelliğini zorunlu tutmasıyla birlikte, Instagram iOS uygulamasına da hesap silme seçeneği eklendi. Dolayısıyla iPhone kullanıcıları, ek zahmete girmeden uygulama üzerinden hesaplarını kapatabilmektedir. iPhone’dan Instagram kalıcı hesap silmek için sırasıyla aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Instagram uygulamasını açın ve ayarlar bölümüne gidin.
 2. Ayarlar sayfasından hesap düğmesine tıklayın.
 3. Hesap sayfasındaki “Hesabı sil” düğmesine dokunun.
 4. Hesabı sil seçeneğine tıklayın.

Kalıcı Olarak Kapatılan Instagram Hesabı Geri Açılır Mı?

Instagram hesap kapatma işlemi geri alınır mı diye merak ediyorsanız; Instagram hesap silme işlemini takip eden 30 gün içerisinde hesabınıza giriş yapmanız durumunda hesabınız tekrardan aktif olacaktır. Ancak Instagram hesabınızı tamamıyla kaybetmek istemiyor ve platforma bir süreliğine ara verme gibi bir düşünceniz varsa geçici Instagram hesap dondurma seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Instagram Hesabı Kaç Günde Silinir?

Instagram hesapları, hesap kapatma işlemine başvuru yapıldığında 30 gün sonra silinir ve ardından tüm profil/hesap bilgileri gibi tüm veriler kalıcı olarak temizlenir.

Instagram Hesabı kapatıldığı Nasıl Anlaşılır?

Çok basit bir şekilde anlaşılabilir. Bir Instagram hesabının kapatıldığını anlamak için arama kısmına kullanıcı adı girilmeli ve eğer ki ilgili hesap gözükmüyorsa kapanmış demektir. Ayrıca hesabı kapatılan bir Instagram kullanıcısıyla daha önce mesajlaştıysanız da o kişi ile DM kutunuzda “Instagram Kullanıcısı” olarak gözükecektir. 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir