1. Anasayfa
 2. Yazılım

Kodlama Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Kodlama Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?
1

Yazılımcı olmak isteyenlerin ilk arattığı şey: Kodlama öğrenmeye nereden başlamalıyım?

Kimisi der ki kodlamaya HTML’den başla, kimisi der ki Python, kimisi C…

Bunlar doğru değildir, çünkü bir kişi yazılıma başlamak istiyorsa ilk olarak hangi alanda ilerlemek istediğine karar vermelidir. Her yazılım dili her alanda kullanılmamaktadır. Yazılım dili öğreneyim o dile göre alan seçimi yapayım demek çok yanlış bir tercihtir.

Yazılım öğrenmeye başlamak için öncelikle alan belirlemelisiniz. Belki öğrendiğiniz dil, istediğiniz alanda hiçbir şekilde kullanılmıyordur. O zaman o dili öğrenmek sizin için zaman kaybı olmuş olur. Alan seçimi yaptıktan sonra o alana uygun dilleri araştırmalısınız. Uygun dilleri öğrendikten sonra kodlama öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin;

Düşündünüz ve mobil uygulama alanından ilerlemeye karar verdiniz. Bunun için Google’a “Mobil uygulama için hangi yazılım dilleri gereklidir?” yazdığınızda hemen cevap bulabilirsiniz ama mobil uygulama geliştirme için öncelikle Android tarafı mı IOS tarafı mı buna karar vermelisiniz. Kodlama öğrenmeye nereden başlamalıyım diye düşünüp karar verdikten sonra gerekli olan yazılım dillerini araştırmalısınız. Gerekli yazılım dillerini araştırdıktan sonra nasıl bir mobil uygulama yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Yapacağınız mobil uygulama bir blog mu, planlayıcı mı, adım sayar mı, oyun mu bunları düşünmelisiniz. Kararınızı verdikten sonra ilgili derslerden destek alarak öğrenebilirsiniz.

Kodlama öğrenmek için çok fazla sayıda online ders mevcuttur. Sadece İngilizce dersler değil çok sayıda Türkçe dersler de mevcuttur.

Eğer ücretsiz kodlama öğrenmek istersen BTK Akademi’ye göz atabilirsiniz. BTK Akademi’de çok fazla sayıda yazılım hakkında ders mevcuttur. İkinci bir seçenek YouTube. YouTube’da da kodlama öğrenmek için çeşitli dersler bulabilirsiniz.

Eğer ücretli bir platform arıyorsanız ilk tercih genellikle Udemy olmaktadır. Udemy’de sadece kodlama değil bir sürü şey öğrenebilirsiniz. Udemy’de ders seçimi yaparken dersin yıldızına ve yorumlarına mutlaka göz atmalısınız. Udemy hakkında detaylı bilgiye bir önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda dediğimiz gibi öncelikle alanınıza karar vermelisiniz. Alanınıza karar verdikten sonra o alanda kullanılan dilleri öğrenip kendinizi geliştirebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir