1. Anasayfa
 2. Nedir

Lens Nedir? Lens Nasıl Kullanılır?

Lens Nedir? Lens Nasıl Kullanılır?
0

Lens nedir sorusuyla birlikte insanların en çok aklına takılan diğer soru Lens nasıl kullanılır sorusudur. Bir ışığın kırılmasıyla birlikte retinanın odaklanmasını sağlayan yapı olarak kısaca tanımlayabiliriz.

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens, özellikle gözü bozuk olanların tercih ettiği optik mercektir. Kontakt lensleri genel olarak gözlerinde miyop olanlar kullanmaktadır. Lensler çok yakından bakılmadığı sürece çok fazla belli olmazlardır. Şeffaflardırlar ancak renkli olanlar da mevcuttur.

Renkli Kontakt Lens Nedir?

Renkli kontakt lensler, daha çok kozmetik amaçlı kullanılır yani birey göz rengini farklı bir renk yapmak istediğinde tercih eder. Gözü bozuk olmayanlar için de mevcuttur, gözü bozuk olanlar için de uygundur.

Lens Kullanmak Zor Mudur?

Lens kullanmaya başlanıldığı zaman ilk başlarda sıkıntılar yaşanmaktadır ancak bir süre sonra alışılıyor ve sonrasında kolaylıkla çıkarıp takabiliyorsunuz. Eğer hiç bilmiyorsanız optikçinizden kullanım hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Herkes Lens Kullanabilir Mi?

Kontakt Lens

Öncelikle lens kullanmada en önemli unsur temiz kullanımdır. Düzenli olarak temiz bakınmalıdır. Bir toz geldiğinde vs. sıkıntılar yol açabilir. O yüzden lens kullanacak kişilerin bu konuda çok hijyenik olması gerekmektedir. Lensle asla uyumamalıdırlar. Lensi bir günde kullanımından daha fazla kullanmamalılar. Ayrıca;

Hastanın göz kapağında bozukluk varsa, kuru göz hastasıysa, kronik enfeksiyonu olup ilaç kullanıyorsa, gözünde tekrarlayan bir kornea tahrişi varsa vb. durumlarda hasta lens kullanmamalıdır. Eğer lens kullanmak istiyorsanız göz muayenesi olup daha sonrasında doktorun uygun görmesiyle optikçiden kolaylıkla lens alabilirsiniz.

1 Kutu Lens Ne Kadar Süre Gider?

1 kutu lensler ortalama 3 ay gitmektedir. Bu markadan markaya ve kişiden kişiye de değişebilir ancak ortalaması üç aydır.

Bir kutuda 3 çift lens bulunmaktadır. Ortalama her ay değiştirilir. Eğer lensinizi kullandınız ve daha iki üç hafta olmasına rağmen batma vs. gibi durumlarla karşılaşırsanız lensi değiştirmelisinizdir. Göz hassas bir organ olduğundan dolayı lens kullanan bireyler çok hijyenik bir şekilde lenslerini muhafaza etmeliler.

Lens Bir Günde Ne Kadar Süre Gözde Kalmalıdır?

Bu kişiden kişiye değişir. Kimisi çok az süre takarken, kimisi çok uzun saatlerce takabiliyor ancak normal şartlarda günlük lens kullanım süresi ortalama 14 saattir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir