1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Mobil Bulut Bilişim Nedir?

Mobil Bulut Bilişim Nedir?
0

Bulut bilişim ile mobil cihazların birlikte kullanıldığı hizmetlere Mobil Bulut Bilişim denilmektedir. Mobil Bulut Bilişim, günümüzde kullanılan mobil cihazların bir tarayıcısı bulunmakta ve bugün geçtikçe iyileştirilerek tüketicilere sunulduğu söylenebilir.

Mobil bulut bilişimin, alt yapısı hazırlanılırken iki şeye dikkat edilmiştir. İlki, telefonlarda bulut bilişimden performanslı bir şekilde yararlanılması adına özel sistemler inşa edilmesi gerekliliği, ikincisi ise, kullanıcıların kişisel her türlü istekleri için bulut bilişim türlerinden; özel bulut mantığıyla bir yapı inşa edilmesi gerekliliğidir. Sonuç olarak mobil bulut bilişim teknolojik cihaz üreticileri için yeni bir umut olarak da görüldüğünü söyleyebiliriz.

Mobil Bulut Bilişim Kullanım Alanları ve Uygulamaları Nelerdir?

Mobil uygulamalar, cep telefonu kullanıcılarının gereksinimleri karşılayabilecek yazılımlara denilebilir. Tüm bu uygulamalar global Google Play Store, App Store gibi uygulama marketlerinde bulunmaktadır. Kullanıcılar bu uygulamalar sayesinde indirebilmektedirler. Bazılarının kullandığı sektörlerden bahsedelim;

Mobil Ticaret Uygulamaları

Mobil ticaret uygulamaları, mobil cihazlar üzerinde ticari iş modüllerinin bulunduğu uygulamalardır. Maalesef mobil ticaret uygulamaları zayıf bant genişliği, mobil aygıt yapılandırmalarında yüksek karmaşıklık ve güvenlik gibi çeşitli problemlerden dolayı kullanım pek kolay olmamıştır.

Mobil Öğrenme/Eğitim Uygulamaları

Mobil öğrenme uygulamaları aslında elektronik öğrenmeye dayalı olarak tasarlanan bir çözüm yaklaşımıdır. Bu problemleri çözebilmek için bulut bilişim tabanlı mobil öğrenme yapısı oluşturulmuştur. Mobil öğrenme ile mobil bulut bilişim teknolojilerinin bir araya getirilmesinin amacı, öğretmen ve öğrenciler arasındaki iletişimin kalitesini arttırmaktır. Birçok alanda mobil eğitim programları kullanılmaktadır. Bu programlar sayesinde zaman tasarrufu sağlanır. Ayrıca farklı mekanlardaki kitlelere ulaşabildiği söylenebilir.

Mobil Sağlık Uygulamaları

Mobil sağlık uygulamaları sağlık hakkındaki kaynaklara daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmek için arayüzleri basit hazırlanılarak kullanıcılara sunulmuş uygulamalardır. Bu uygulamalarda genel amaçlar; kaza ve acil durumlarda mobil cihazdan gönderilecek herhangi bir acil yardım çağrısıyla sağlık personelinin anında koordine olabilmesini sağlayabilmektir. Aynı zamanda gelmiş geçmiş tüm mevcut sağlık ve tıbbi bilgileri kapsayabilecek evrensel bir uygulama olması gerekmektedir.

Mobil Oyun Uygulamaları

Kullanıcıların mobil cihazları ile oyun oynama sürelerinin artış göstermesi bazı problemlere yol açmıştır; bunlardan biri de baz istasyonları adına üretilen mobil cihazların enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaçlarıdır. Bu soruna çözüm yaklaşımları ise öncelikle, mobil oyun uygulamaları için geliştirilmiş üstün algoritmalı kodları mobil bulut hizmetleri üzerinde daha verimli bir şekilde kullanabilmemiz için analiz ve test yazılımlarında kontrolden geçirmemiz gerekmektedir. Bu sayede hem uygulamaların bulut hizmetleri üzerindeki bant genişliğine hem de mobil cihazların enerji tasarruflarına dikkat etmiş oluruz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir