1. Anasayfa
 2. Nedir

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği Nedir?
1

Pomodoro tekniği, 25 dakika çalışıp 5 dakika ara verilmesidir. Bu şekilde zamanınızı en verimli şekilde kullanmış oluyorsunuz.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniğini uygulamak oldukça basittir. 25 dakika çalışıyorsunuz ve sonrasında 5 dakikalık kısa bir mola veriyorsunuz. 4 pomodoro bitirdiğinizde 15-30 dakika mola vermelisiniz. Bu sayede zamanınızı verimli bir şekilde kullanmış oluyorsunuz.

1 pomodoro 30 dakikaya eşittir.

Ortalama, bir günde 16 pomodoro idealdir.

Özellike öğrenciyseniz ve YKS’ye hazırlanıyorsanız pomodoro tekniğini kesinlikle uygulamalısınız. Ders programı hazırlarken pomodoro tekniğine göre hazırlamalısınız. Çünkü zamanı en verimli şekilde kullanmak sizin elinizde.

Pomodoro tekniği ile çalışıldığı zaman dikkat dağınıklığı da önlenmede oldukça başarılıdır. Bu teknik sayesinde işinize odaklanmayı sağlamış olursunuz.

Pomodoro tekniği ile çalışırken, dikkatiniz sadece işinizde olmalıdır. Telefon gibi elektronik cihazları yanınızda bulundurmamanız size artı sağlayacaktır. Eğer tam odaklanarak pomodoro tekniğiyle çalışırsanız size çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Molalar verdiğiniz zaman çalıştığınız şeyleri düşünmemelisiniz. Eğer molanızda da çalıştığınız şeyleri düşünürseniz pomodoro sizin için pek avantajlı olmayacaktır. O yüzden pomodoro tekniğiyle çalışırken işinizi, çalıştığınız şeyleri düşünmeyin.

Bir hafta boyunca pomodoro tekniği ile çalıştıktan sonra haftanızın nasıl geçtiğine bakın. Eğer doğru bir şekilde pomodoro tekniğini uyguladıysanız ne kadar verim elde ettiğinizi göreceksiniz.

Düzenli olarak pomodoro tekniğiyle çalıştığınızda ne kadar başarılı olduğunuzu, süreyi etkili bir şekilde kullandığınızı görmüş olacaksınız.

Pomodoro tekniğinde süreyi kontrol edebilmek için alarm kurun veya masaüstü bir kronometre satın alın. Bu sayede süreyi çok rahat yönetebilirsiniz.

Eğer grup çalışmalarında da pomodoro tekniğini kullanırsanız oldukça zamanı etkili kullanmış olursunuz.

Pomodoro Ne Zaman Geliştirilmiştir?

Pomodoro Tekniği, Francesco Cirillo tarafından 1980 yıllarının sonlarına doğru geliştirilmiştir.

Pomodoro Tekniği Ne İçin Kullanılır?

Pomodoro tekniği, birçok alanda kullanılabilir ancak eğer yeni bir beceri öğrenmek istiyorsanız örneğin yeni bir spor dalı öğrenmek istiyorsanız oldukça verim alabilirsiniz. Eğer ders çalışıyorsan oldukça verim alabilirsiniz. Örneğin YKS’ ye hazırlanıyorsanız ders planınızı pomodoro tekniğine göre hazırladığınız zaman oldukça verim alabilirsiniz. Eğer grup halinde çalışmalar yapacaksanız pomodoro tekniğiyle yaptığınız zaman oldukça yaptığınız işten verim alabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir