1. Anasayfa
 2. Nedir
Trendlerdeki Yazı

Sisli Havalarda Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sisli Havalarda Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?
2

Sisli havalarda araç kullanırken normal hava şartlarına göre görüş mesafemiz elbette düşecektir. Sisli havalarda araç kullanmak normale göre daha dikkatli bir sürüş gerektirir. Çünkü sisli havalar sadece hava durumunu olumsuz etkilemez, aynı şekilde trafik üzerinde de pek çok tehlikeyi de beraberinde getirir.

Azalan görüş mesafesi ile birlikte sürücülerin son derece dikkatli bir şekilde yolculuğuna devam etmesi gerekmektedir. Kaza riskini yüksek derecede arttıran sisli havalarda, araç içerisindeki yolcuların ve sürücünün güvenliği kadar trafikteki diğer sürücü ve yayalarında güvenliği önemlidir. Bu yüzden normale göre olabildiğince dikkatli ve hazırlıklı olmak gerekiyor.

Sisli havalarda araç kullanırken bunlara dikkat!

Normal hava şartlarına göre sisli havalarda araç kullanmak fazlasıyla tehlikeli olabilmekte. Biraz sonra sayacağımız maddelere dikkat edilirse kaza riski azalır ve trafikte daha güvenli bir yolculuk sağlayabilirsiniz.

Sisli havalarda uzun far kullanmayın!

Yolculuk sırasında zaman zaman sisli bir bölgeye girilebilir veya uzun bir süre sis içerisinde araç kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu zamanlarda farkında olmadan görüş ve görme durumu biranda azalmaktadır. Çoğu sürücü bu durumlarda görüş mesafesi kısıldığı için paniğe kapılarak hemen aracın uzun farlarını yakarak yolculuğu devam etmektedir.

Sis, aşırı ışığı gözlere geri yansıtmakta görmeyi sağlayacakken görünürlüğü tamamen kapatmaktadır. Işığın daha az olması daha net bir görüş sağlamaktadır. Çünkü kısa farlar açıkken araç ışığı yola yansıtmaktadır. Ancak uzun farlar açıkken araç daha yüksek seviyeleri aydınlatmaktadır.

Kontrolsüz hız sizi yanıltır

Sisli havalarda aracı yavaş kullanmak acemiler veya dikkatli sürücüler için şart olan bir durum değildir. Ezbere bilinen yollarda dahi, havanın sisli olduğu unutulmamalı ve doğru hız ile araç sürülmelidir. Çünkü görüş bir anda aniden aşırı derecede düşebilir ve sizi ciddi anlamda tehlikeye sokabilir. Sisli havalar bir süre sonra gözü alıştırmakta ve yavaş mı gidiyorum algısına düşürmektedir. Öndeki aracın hızını kapatan sisli havalardan aracı kontrollü kullanmak hayati önem taşımaktadır. 

Araca göre değil yola göre hareket edilmeli

Sürüş esnasında önünüzde yer alan aracı takip ederek onun hareketlerini örnek almak yerinde yol çizgileri ve yol kenarında bulunan yol işaretleri referans alınmalıdır. Çünkü sisli havalarda trafikteki diğer sürücülerin reflekslerine güvenilmemelidir. Görüş mesafesi kısıldığı anda yol çizgileri diğer araçlardan daha yakın olduğu için emin olabileceğiniz ve takip edebileceğiniz güven kaynağıdır.

Sisli havalarda bunlara dikkat edilmeli

Sisli havalarda araç kullanırken mümkün olabildiğince hiç şerit değiştirilmemeli, ancak seyir halinde mecburi şerit değiştirilmesi gerekiyorsa gerektiğinden fazla dikkatli olunmalıdır. Bu noktada görüş alanının azalması nedeniyle araba camları açık bir şekildeyken seyahat edilmesi en mantıklı davranıştır. Bu sayede çevrenizdeki araçları göremeseniz de seslerini duyacağınız için dikkatiniz dağılmayacaktır.

Araç sahipleri sisli havalarda trafiğe çıktığı zamanlarda sis farlarını mutlaka kullanmalıdır. Dörtlü ikaz lambalarını ise hareket halinde yakmamak gerekir. Çünkü dörtlü ikaz lambaları aracınızda bir problem olduğu anlamını çağrıştırır. Bu ise diğer sürücülerin ve yolcuların can güvenliğini tehlikeye atmak demektir. Diğer araçlar ile normal hava şartlarına göre olabildiğince mesafe bırakmak tüm araç sahipleri için daha yararlı olacaktır.

Yukarıda yazmış olduğumuz başlıklar ve bilgilendirmeler ile sisli havalarda araç kullanırken kendinizi daha güvenli hissetmeniz mümkün. Olabildiğince sisli havalarda ne kadar dikkat edilmesi gerektiğinden bahsederek tüm araç sahiplerini bilgilendirmek istedik, güvenli sürüşler.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Teşekkür ederim emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir