1. Anasayfa
 2. Teknoloji

WhatsApp Web Nedir?

WhatsApp Web Nedir?
0

WhatsApp Web, WhatsApp kullanan kişilerin uygulamaya bilgisayar üzerinden de erişim sağlayabilmesidir. Bu sayede bilgisayardan mesajlaşmak mümkündür. Uygulama telefonunuzdaki WhatsApp ile aynı özelliklere sahiptir. Gönderdiğiniz tüm mesajları her iki cihazınızda da (hem telefonunuzda hem de bilgisayarınızda) anında görebilirsiniz. Şimdi kısaca WhatsApp’ın ne olduğundan bahsedelim.

WhatsApp Nedir?

WhatsApp, akıllı telefonlar için anlık mesajlaşma, haberleşme, arama veya görüntülü görüşme uygulamasıdır. İlk piyasaya Ocak 2009’da girmiştir. İlk yayınlanması da Ocak 2010’dur. Programlama dili Erlang’dır. Geliştiriciler de Meta ve WhatsApp’dır. WhatsApp, sunduğu hizmetlerden hiçbir şekilde para talep etmemektedir. Tüm platformlarda reklamsız kullanılır.

Uçtan Uca Şifreleme Ne İşe Yarar?

Bu özellik sayesinde, gönderilen içerikleri sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunur ve dinlenir. Bu özellik sayesinde WhatsApp dahil olmak üzere kimse okuyamaz ve dinleyemez.

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızdan https://web.whatsapp.com/ girdikten sonra ekrana QR kod gelir. Bu QR kodu telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açtıktan sonra sağ üstteki üç noktaya tıklayarak açılan menüden bağlı cihazları seçin ve bilgisayarınızdaki QR kodu telefonunuzun kamerasına okutun. Okuttuktan sonra otomatik olarak bilgisayarınızda WhatsApp Web uygulaması açılacaktır. Bu sayede hem bilgisayarınızdan hem de telefonunuzdan aynı anda erişim sağlayabilmiş olacaksınız. WhatsApp Web’ten çıkış yapabilmek için telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasından ayarlara tıklayıp ‘tüm bilgisayarlardan çık’ seçeneğine tıklayarak çıkabilirsiniz. İkinci seçenek ise bilgisayardan çıkış yapmak. Sol üstteki üç noktaya tıklayıp ardından çıkış yap derseniz çıkış yapmış olacaksınız.

WhatsApp Web’in Açık Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasına gidin. Sağ üst köşedeki ayarlar kısmına tıklayın. Açılan kısımdan WhatsApp Web’i seçin. Tıkladığınız ekranda daha önceden açılan oturum hakkındaki bilgileri görebilirsiniz. Bu ekrandan dilerseniz bilgisayarınızda açık bulunan WhatsApp Web oturumundan çıkış yapabilmektesiniz.

WhatsApp’a Gelen Yeni Özellik!

WhatsApp’tan bu kadar bahsetmişken yeni özellikten bahsetmezsek olmaz. WhatsApp’ta önceden gruplara sınırlı sayıda kişi eklenilebiliyordu. Yeni gelen özellik sayesinde WhatsApp’ta 512 kişilik gruplar oluşturulabilecek. Ios, masaüstü, android, hangi sürüm kullandığınız fark etmeksizin herkes bu özellikten yararlanabilecek. Ayrıca buna ek olarak gizliliğe son derece önem veren WhatsApp, tek gösterimlik gönderilen fotoğrafların ekran görüntüsü alınmasını yasakladı. Gizlilik konusunda bir adım daha öne geçti artık WhatsApp.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhabalar, burada bulunan tüm arkadaşları ağırlamaktan ve Bilim360 kurucusu olmaktan gurur duymaktayım. Hoşgeldiniz :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir